Trzydziestolecie - Ochrona mienia, osób, systemy alarmowe, telewizja przemysłowa,

 Statystyki
Przejdź do treści

Trzydziestolecie

Historia ochrony
Dziś jest dzień 18 listopada 2015 roku.
To już ponad trzydzieści lat od czasu pierwszych artykułów na temat systemów alarmowych i innych zabezpieczeń jakie pojawiły się w Polsce po 1945 roku.
To już trzydzieści lat od czasu pierwszej w Polsce, dostępnej dla publiczności wystawy zabezpieczeń.
Zarówno wystawa jak i artykuły były możliwe ponieważ Murator wychodził poza cenzurą - artykuły to zrozumiałe a wystawa dlaczego?
Bo w tamtych czasach ktoś w ówczesnym MSW powiedział, że nie wolno ani pisać o zabezpieczeniach ani ich pokazywać. Nikt nie wiedział kto i dlaczego zakazał ale ci w MSW to nie mieli żyłki sprawdzania takich informacji i od 1945 roku do 1985 ani nikt nie pisał artykułów na temat zabepieczeń ani nikt nie organizował wystaw.
To dlaczego Murator się przebił i to jako pierwszy?
Jak wspomniałem - Murator jako katalog - wychodził poza cenzurą a więc mogły się ukazywać artykuły o zabezpieczeniach a z wystawą to było tak, że myśmy nie wiedzieli, że jest jakiś zakaz!
My, to znaczy kto?
Ani ja, ani nikt z Muratora. Jak już napisałem i zostało wydane  w Muratorze kolejne siedem artykułów to mając sporą bazę adresową firm które produkowały systemy alarmowe i je montowały wpadłem na pomysł zrobienia wystawy. Pomysł podchwycił Marcin Wnorowski i tak pod koniec 1985 roku  - odbyła się  pierwsza w Polsce wystawa Systemów Alarmowych.
Nie zachowały się w moich zbiorach żadne zdjęcia z wystawy ani materiały natomiast potwierdzeniem, że taka wystawa miała miejsce jest ulotka z drugiej wystawy gdzie jest wyraźnie napisane:
"Już po raz drugi Murator..."
Czy ktoś lub któreś z pism branżowych zauważyło trzydziestolecie branży?
Nie - natomiast są ludzie którzy twierdzą, że to oni stworzyli branżę i to znacznie wcześniej.
A są jakieś na to dowody?
A ich słowa...
Pierwsze artykuły na temat zabezpieczeń:
MURATOR 3/85  Systemy alarmowe -1-  
MURATOR 3/85 Elektroniczny zamek szyfrowy   
MURATOR 4/85 Systemy alarmowe, czujniki   
MURATOR 1 -4- 4/85 Włamania.   
MURATOR 5/85 Systemy alarmowe, czujniki   
MURATOR 2 -3- 6/85 Sposoby sygnalizacji i sygnalizatory  
MURATOR 4- 6/85  Telefony sieciowe   
MURATOR 1986 r. Broszura "Systemy alarmowe i antywłamaniowe" zima 86/87  pierwsza w kraju broszura na temat zabezpieczeń
MURATOR 1986 r. Katalog - Systemy alarmowe i antywłamaniowe,  pierwszy w kraju katalog firm i ich oferty z dziedziny ochrony mienia
Wróć do spisu treści