Trzydziestolecie - Ochrona mienia, osób, systemy alarmowe

 Statystyki
Przejdź do treści

Menu główne:

Trzydziestolecie

Historia ochrony
Dziś jest dzień 18 listopada 2015 roku.
To już ponad trzydzieści lat od czasu pierwszych artykułów na temat systemów alarmowych i innych zabezpieczeń jakie pojawiły się w Polsce po 1945 roku.
To już trzydzieści lat od czasu pierwszej w Polsce, dostępnej dla publiczności wystawy zabezpieczeń.
Zarówno wystawa jak i artykuły były możliwe ponieważ Murator wychodził poza cenzurą - artykuły to zrozumiałe a wystawa dlaczego?
Bo w tamtych czasach ktoś w ówczesnym MSW powiedział, że nie wolno ani pisać o zabezpieczeniach ani ich pokazywać. Nikt nie wiedział kto i dlaczego zakazał ale ci w MSW to nie mieli żyłki sprawdzania takich informacji i od 1945 roku do 1985 ani nikt nie pisał artykułów na temat zabepieczeń ani nikt nie organizował wystaw.
To dlaczego Murator się przebił i to jako pierwszy?
Jak wspomniałem - Murator jako katalog - wychodził poza cenzurą a więc mogły się ukazywać artykuły o zabezpieczeniach a z wystawą to było tak, że myśmy nie wiedzieli, że jest jakiś zakaz!
My, to znaczy kto?
Ani ja, ani nikt z Muratora. Jak już napisałem i zostało wydane  w Muratorze kolejne siedem artykułów to mając sporą bazę adresową firm które produkowały systemy alarmowe i je montowały wpadłem na pomysł zrobienia wystawy. Pomysł podchwycił Marcin Wnorowski i tak pod koniec 1985 roku  - odbyła się  pierwsza w Polsce wystawa Systemów Alarmowych.
Nie zachowały się w moich zbiorach żadne zdjęcia z wystawy ani materiały natomiast potwierdzeniem, że taka wystawa miała miejsce jest ulotka z drugiej wystawy gdzie jest wyraźnie napisane:
"Już po raz drugi Murator..."
Czy ktoś lub któreś z pism branżowych zauważyło trzydziestolecie branży?
Nie - natomiast są ludzie którzy twierdzą, że to oni stworzyli branżę i to znacznie wcześniej.
A są jakieś na to dowody?
A ich słowa...
Pierwsze artykuły na temat zabezpieczeń:
MURATOR 3/85  Systemy alarmowe -1-  
MURATOR 3/85 Elektroniczny zamek szyfrowy   
MURATOR 4/85 Systemy alarmowe, czujniki   
MURATOR 1 -4- 4/85 Włamania.   
MURATOR 5/85 Systemy alarmowe, czujniki   
MURATOR 2 -3- 6/85 Sposoby sygnalizacji i sygnalizatory  
MURATOR 4- 6/85  Telefony sieciowe   
MURATOR 1986 r. Broszura "Systemy alarmowe i antywłamaniowe" zima 86/87  pierwsza w kraju broszura na temat zabezpieczeń
MURATOR 1986 r. Katalog - Systemy alarmowe i antywłamaniowe,  pierwszy w kraju katalog firm i ich oferty z dziedziny ochrony mienia
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego