ACC - Ochrona mienia, osób, systemy alarmowe, telewizja przemysłowa,

 Statystyki
Przejdź do treści

ACC

Zabezpieczenia elektroniczne

ACC czyli systemy kontroli dostępu
Wszędzie tam gdzie przy dużej liczbie osób zatrudnionych konieczne jest ograniczenie i wydzielenie dostępu osób do pewnych stref czy pomieszczeń konieczne staje się ustalenie hierarchii dostępu.
W praktyce realizację założonej hierarchii dostępu możemy oprzeć zarówno na zamkach
mechanicznych z kluczami np. w systemie MASTER KEY /klucze centralnego otwierania/ jak i elektronicznych systemach kontroli dostępu czyli ACC.
Oczywiście aby uniknąć noszenia pęków kluczy przez pracowników z których każdy
otwierałby inne pomieszczenie lepiej i wygodniej jest zamówić wszystkie zamki w jednej firmie z ustaloną hierarchią dostępu. Wtedy sprzątaczka może otworzyć jednym kluczem wszystkie zamki ale tylko w swoim rejonie, każdy z pracowników kluczem do swojego pomieszczenia może otworzyć drzwi do pomieszczeń wspólnych, kierownik działu ma jeden klucz do wszystkich podległych mu pomieszczeń, a dyrektor czy pracownik ochrony też jednym kluczem może otworzyć wszystkie pomieszczenia. Do tego można podłączyć rejestrację wszystkich zamknięć i otwarć, a także blokadę czasową, czyli w takim systemie sprzątaczka może otwierać podległe jej pomieszczenia ale tylko w określonym przedziale czasowym.
Oczywiście tam gdzie wchodzi w grę rejestracja i blokady czasowe potrzebna jest
elektronika. Możliwe jest prowadzenie zarówno centralnej elektronicznej kontroli wszystkich drzwi i przejść jak i montowanie indywidualnej pamięci w samych zamkach. Tu nie ma ograniczeń możliwości realizacji najdziwniejszych nawet pomysłów ze strony konstruktorów, ograniczeniem mogą być tylko koszty.
Przy zastosowaniu elektroniki w kontroli dostępu można zainstalować
automatyczną rejestrację czasu pracy poszczególnych pracowników. Powiedzmy nie tyle rejestrację czasu pracy co czasu przebywania na terenie objętym rejestracją.
Zamiast kluczy mechanicznych w kontroli dostępu są stosowane ich elektroniczne
odpowiedniki klucze, szyfratory, czytniki:
· klawiszowe,
· sterowane kartami z czytnikami bezpośrednimi i
· czytnikami zdalnymi
· biometryczne czyli czytniki linii papilarnych, kształtu dłoni, tęczówki oka, kształtu
twarzy, głosu.
Klucze elektroniczne klawiszowe są tanie ale sposób korzystania z nich wyklucza stosowanie tam gdzie jest duży ruch ponieważ na wyciśnięcie kodu potrzeba jednak kilkanaście sekund, a co gorsze dość łatwo podpatrzyć jest kod. Czyli tego typu klucze mogą być stosowane np. do udostępniania poszczególnych pokoi zatrudnionym tam pracownikom.
Znaczne zwiększenie przepustowości przez przejścia kontrolowane kluczami elektronicznymi uzyskano po wprowadzeniu kart pełniących rolę kluczy – kod jest ukryty w karcie. Usunięto przy okazji także drugą wadę kluczy klawiszowych a mianowicie kodu ukrytego na karcie nie można podejrzeć w trakcie korzystania z karty.
Jako ciekawostkę podam, że istnieją zamki mechaniczne uruchamiane kartą magnetyczną które też mogą być użytkowane w systemach kontroli dostępu /np. hotele/.
Niestety te wszystkie rozwiązania mają pewien grzech pierworodny - dla otwarcia drzwi, podobnie jak w systemach z kluczami mechanicznymi, potrzebna jest chociaż jedna wolna ręka. Tą wadę usunięto konstruując tzw. karty aktywne czyli karty ze zdalnym odczytem.
Wystarczy zbliżyć się z kartą (nawet przypiętą lub schowaną) na odległość sczytywania przez głowicę aby uruchomić otwarcie drzwi.
Dobrze, a takiej karty to nie można ukraść?
Można dlatego na karcie umieszczane jest zdjęcie osoby upoważnionej do korzystania z niej.
Możliwa jest współpraca systemów ACC z systemami alarmowymi np. w ten sposób, że uprawniona osoba wchodząca do pomieszczenia czy do strefy automatycznie wyłącza
alarm. Także wszelkie nieuprawnione lub błędne manipulacje w systemie mogą uruchamiać alarm lub rejestrację wydarzeń.
Elektrozamki
Aby systemy kontroli dostępu mogły prawidłowo funkcjonować musi być zastosowane elektroniczne otwieranie lub odblokowywanie drzwi. Do tego celu stosowane są cztery rodzaje zamków sterowanych prądem:
· takie które otwierają drzwi po podaniu napięcia na zamek /zaczep elektromagnetyczny/ i
· takie które otwierają drzwi po zaniku napięcia na elektrozamku /zwory elektromagnetycznej/,
· takie w których połączono funkcje zaczepu elektromagnetycznego i zwory elektromagnetycznej,
· oraz z silniczkami napędzającymi rygiel zamka.
Blokady przejść
Systemy kontroli dostępu korzystają nie tylko z elektrozamków które uruchamiają lub nie
drzwi – stosowane są także blokady przejść i wjazdów. Mogą one być uruchamiane:
– ręcznie – przyciskiem przez personel obsługi,
cd można zamówić

Jak groźne może być długotrwałe używanie tego samogo kodu widać na tej fotografii:


Wyraźnie widać, że jedynka jest przyciskana wiecej razy niż 2 i 3. Jeśli kod czterocyfrowy to tylko należy sprawdzić kombinacje: 1,1,2,3.
Na zdjęciu poniżej "tajne przez poufne" - kodu nie da się podejrzeć.

Wróć do spisu treści